Kompozisyon Yazarken Zihin Haritalarını Kullanmak

Öğrencilerin üzerinde çalışmaları gereken çok fazla konu vardır. Yapılması gereken ödevler, hazırlanılması gereken sınavlar ve araştırılması gereken projeler. Kısacası üzerinde çalışılması gereken çok fazla bilgi vardır.

Günümüzde asıl problem bilgiye ulaşmak değil bilgi yığını içerisinden gerekli olan bilgiye ulaşmayı başarmaktır. Tüm bilgiyi sünger gibi emmeye çalışırsak Bilgi Obezi haline dönüşürüz. Hâlbuki ihtiyacımız olan bilgiye erişmek ve Amaçlı Öğrenmeyi başarmak zorundayız.

Bilgiyi yönetilebilir parçalara bölerek çalışmak, hem anlamak hem de akılda tutabilmek için daha büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Foramind, zihin haritalama yazılımı olarak bilgiyi yapılandırarak organize etmemize yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kompozisyon ve benzeri metin yazılarını yazarken planlama aşamasında kullanabiliriz.

İyi bir metin yazısının etkili bir yapıya sahip olması şarttır. İçeriğin tek başına iyi olması yeterli değildir.

Foramind ile oluşturacağınız zihin haritası ile metninizin yapısını kolayca oluşturabiliriz. Oluşturduğunuz zihin haritası yazacağınız metnin çerçevesini sunacak ve bu şekilde daha kolay ve hızlı yazmanızı sağlayacaktır.

Zihin Haritasının yapısı ve dallar yazacağınız metnin yapısını ve bölümlerini gösteriyor olacaktır.

Zihin haritasını oluşturmaya başladığınızda merkeze yazacağınız yazının ana fikrini gösteren görseli yerleştirin. Yazınızın her bölümünü merkezden çıkan ana bir dal olarak gösterin. Ana dalların altına bağlantılı alt dalları ekleyerek zihin haritanızı genişletebilirsiniz. Ana dallara ve alt dallara anahtar yazınızın bölümlerini gösteren anahtar kelimelerinizi ekleyin. Artık bir yeni bir word dosyası açarak zihin haritasında oluşturduğunuz yapıya uygun bir yazı yazmaya hazırsınız. Bu konudaki örnek zihin haritası şablonlarına Foramind içerisindeki kategoriler içerisinden ulaşabilirsiniz.